Premiera katalogu wystawy czasowej „Klimaks”

Oddajemy w ręce czytelników dwujęzyczny, polsko-angielski katalog wystawy czasowej „Klimaks” w wolnym dostępie.

Publikacja stanowi obszerny komentarz do wystawy, która opowiada o pierwszych polskich osadnikach w Ameryce Południowej. Punktem wyjścia do wystawy były relacje łączące człowieka z naturą, w szczególności konsekwencje jakie w środowisku przyrodniczym wywołują ludzkie migracje. O wciąż szerzej nieznany wątkach polskiej migracji na tereny dzisiejszej Brazylii i Argentyny czytelnicy mogą przeczytać w artykułach Rafała Raczyńskiego i Claudii Stefanetti Kojrowicz.

otwarty katalog wystawy Klimaks. Po prawej stronie zdjęcie ze spisem nazwisk. Po lewej stronie opis zdjęcia w językach polskim i angielskim.

Katalog towarzyszący wystawie podąża za tym proekologicznym konceptem kuratorskim, o którym w publikacji pisze kurator Maksymilian Bochenek. Znajduje to odzwierciedlenie zarówno w doborze tekstów, jak i w samym projekcie katalogu przygotowanym przez Honzę Zamojskiego.

Znacząca część katalogu została poświęcona projektowi fotograficznemu „Czekając na śnieg”, który stanowi też centrum wystawy „Klimaks”. Obszernemu wyborowi fotografii autorstwa Katarzyny i Marianne Wąsowskich towarzyszy w publikacji komentarz Adama Mazura, w którym zestawia on projekt „Czekając na śnieg” z nurtem współczesnej fotografii socjologicznej. Czytelnicy katalogu mogą zapoznać się również z wizją utraty bioróżnorodności na świecie, o której w wyjątkowy sposób pisze Robert Rient, a także z działalnością Fundacji Biodiversitatis, o której w wywiadzie opowiada Marta Kolanowska, prezeska organizacji.

Mając na uwadze szeroką dostępność publikacji, projekt katalogu wystawy czasowej „Klimaks” powstał z myślą o różnych potrzebach naszych odbiorców. Publikacja zawiera opisy alternatywne zdjęć, jest odczytywalna maszynowo oraz dostosowana do potrzeb osób słabowidzących.

Już teraz zachęcamy do lektury katalog wystawy czasowej „Klimaks”. Katalog w formacie PDF otworzy się do pobrania po kliknięciu w ten tekst.

Zainteresowanych katalogiem w wersji drukowanej prosimy o kontakt mailowy: sklep@muzeumemigracji.pl. Publikacja jest oferowana bezpłatnie, wysyłka pocztą na koszt odbiorcy. Pula drukowanych katalogów jest ograniczona – każdemu zainteresowanemu wysyłamy jeden egzemplarz.

Otwarty katalog wystawy Klimaks. Po lewej stronie zdjęcia stołów z wystawy Carboland z ekspozycją. Po prawej stronie to samo zdjęcie z pustymi stołami.

SPIS TREŚCI | TABLE OF CONTENT

6 Wstęp

8 Introduction

11 Maksymilian Bochenek

Tekst kuratorski

15 Rafał Raczyński

Emigracja Polaków do brazylijskich stanów Parana, Santa Caterina oraz Rio Grande do Sul i argentyńskiego Misiones (do 1914 roku)

29 Claudia Stefanetti Kojrowicz

Polscy pionierzy w lesie podzwrotnikowym

35 Adam Mazur Czekając na Śnieg. W kierunku fotografii socjologicznej XXI wieku

41 Katarzyna Wąsowska, Marianne Wąsowska

Czekając na Śnieg | Waiting for the Snow

147 Maksymilian Bochenek Curatorial Text

151 Rafał Raczyński

Polish Emigration to the Brazilian States of Parana, Santa Caterina, Rio Grande do Sul and Misiones in Argentina (Until 1914)

165 Claudia Stefanetti Kojrowicz

Polish Pioneers in the Subtropical Forest

171 Adam Mazur

Waiting for the Snow. Towards Sociological Photography of the 21st Century BIODIVERSITATIS

179 Robert Rient O tym, jakie imię nosi ta, od której zależy życie

185 Robert Rient, Marta Kolanowska Wywiad

191 Robert Rient What is the Name of the One on Whom Life Depends

195 Robert Rient, Marta Kolanowska

Interview

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia