Premiera 5. numeru czasopisma naukowego „Polski Przegląd Migracyjny”

„Polski Przegląd Migracyjny” to interdyscyplinarne, dwujęzyczne czasopismo naukowe wydawane od 2017 roku przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Pragniemy, aby stało się ono platformą do analizy i dialogu na temat zagadnień związanych z migracjami, narzędziem do komentowania bieżących spraw społecznych, jak i polem do prezentacji doświadczeń migracyjnych.

Najnowszy numer czasopisma poświęciliśmy istotnej we współczesnym świecie problematyce nowoczesnych technologii i ich wpływu na migracje. Zwracamy uwagę na tzw. cyfrowy nomadyzm, czyli współczesny model łączenia pracy i podróżowania oraz przemian jakie zaszły za sprawą Internetu na przestrzeni ostatnich lat w relacjach międzyludzkich. Najnowsze wydanie prezentuje również w jaki sposób nowoczesne rozwiązania technologiczne pomagają w odkrywaniu historii rodzinnych.

Intensywny rozwój technologiczny silnie wpływa i kształtuje globalny rynek pracy. Niesie ze sobą ogromne zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów, w tym profesjonalistów z Polski. Problematyki tej dotyczył zrealizowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni 2-letni projekt badawczy pn. „E-migracja. Polska diaspora technologiczna”. W niniejszym numerze mamy przyjemność przedstawić wyniki badania wraz z analizą oraz rekomendacjami.

Zapraszamy do bogatej i inspirującej lektury. Wierzymy, że specjaliści z różnych dyscyplin znajdą „Polski Przegląd Migracyjny” jako cenne źródło informacji.

5. numer „Polskiego Przeglądu Migracyjnego” jest dostępny w wersji PDF na stronie Muzeum Emigracji w zakładce Portale i publikacje oraz tutaj -> Pobierz

Uwaga! Dla pierwszych 10 osób, które zgłoszą się do nas mailowo, przygotowaliśmy także bezpłatną wersję papierową czasopisma. Prosimy o kontakt pod adres: marketing@muzeumemigracji.pl

Informujemy, że wysłanie maila równoznaczne jest z wyrażeniem zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych przez Muzeum wyłącznie w celu jednorazowej wysyłki 5. numer „Polskiego Przeglądu Migracyjnego”.
Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych przez Muzeum pod linkiem: przetwarzanie danych osobowych.

Co wspólnego mają ze sobą nowe technologie (tzw. ict – information and communication technologies) i migracje? W marcu 2019 r. Wyborcza.pl opublikowała artykuł, w którym przytaczała wyniki badań komercyjnie działającej firmy interesującej się zachowaniami użytkowników telefonów komórkowych w Polsce. Cytowane dane dotyczyły liczby użytkowników telefonów pochodzących z Ukrainy. Aby wyodrębnić takie osoby, firma ta przyjęła dwa kryteria: ustawienia języka w telefonie (ukraiński lub rosyjski) oraz logowanie do ukraińskiej sieci komórkowej przynajmniej jeden raz w ciągu ostatniego roku. Chodziło oczywiście o telefony z zarejestrowanymi w Polsce kartami sim, co – zgodnie z przyjętą metodologią – oznaczać miało dłuższy tutaj pobyt, czyli migrację stałą lub, typową dla migrujących sąsiadów, migrację wahadłową czy cyrkulacyjną (serię pobytów). Logowanie w sieci ukraińskiej utożsamione zostało z odwiedzaniem bliskich na Ukrainie. Okazało się, że według tych obliczeń w Polsce przebywa 1 270 398 takich osób, czyli 3,5% mieszkańców Polski. Z danych można było się również dowiedzieć, że większość migrantów z Ukrainy w Polsce to mężczyźni (56,2%), a ze względu na wiek największy odsetek stanowią osoby między 21. a 30. oraz między 31. a 40. Rokiem życia (odpowiednio 37,76% i 29,2%).

fot. Patryk Hardziej (Hardziej Studio)

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia