Femigracja. Przedsiębiorcze Polki we Włoszech

8 marca 2024 roku to data premiery raportu badawczego pt. „Przedsiębiorcze Polki we Włoszech”. Jest to wynik projektu badawczego, przeprowadzonego przez Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z Ambasadą RP w Rzymie.  Do udziału w badaniu wspólnie zaprosiliśmy działające we Włoszech Polki – przedsiębiorczynie. Co wpływa na ich aktywność biznesową? Jak wygląda ich sytuacja życiowa i zawodowa? Dlaczego zdecydowały się na założenie działalności gospodarczej? Wreszcie – czy kobietom, a do tego migrantkom, które prowadzą własny biznes, łatwo odnaleźć się we włoskiej rzeczywistości, czy wręcz przeciwnie? W raporcie odpowiadamy na te i wiele innych pytań dotyczących polskich przedsiębiorczyń w Italii.

8 marca 2023 roku opublikowaliśmy raport „Femigracja”, w którym przyjrzeliśmy się kobiecemu wymiarowi zjawiska emigracji i wysoko wykwalifikowanym Polkom decydującym się na życie za granicą. Sprawdziliśmy, dlaczego świetnie wykształcone specjalistki wyjeżdżają z Polski, co sprawia, że zostają poza krajem lub co musi się wydarzyć, aby powróciły do ojczyzny.

W najnowszym raporcie „Przedsiębiorcze Polki we Włoszech” realizowanym we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie (Wydział Konsularny i Polonii) przyglądamy się fenomenowi polskich przedsiębiorczyń działających na Półwyspie Apenińskim, badamy ich motywacje, aspiracje i marzenia.

Z ziemi polskiej do włoskiej

Czy wiesz, że wśród ogółu osób, które we Włoszech prowadzą własną działalność gospodarczą, kobiety stanowią zaledwie 30 %?  W przypadku firm prowadzonych przez osoby, które do Włoch przybyły z Polski, proporcje prezentują się jednak odmiennie. Statystyki od lat wskazują na znaczną feminizację „polskiego” sektora przedsiębiorczości na Półwyspie Apenińskim – kobiety są właścicielkami ponad połowy spośród ok. 4 tysięcy firm prowadzonych przez emigrantów znad Wisły. To wyjątkowy wynik zarówno na tle rodzimej włoskiej przedsiębiorczości, jak i ogółu sektora biznesowego we Włoszech.

Kim jest polska business woman we Włoszech?

Z raportu wyłania się obraz kobiety odważnej, niezależnej, mającej głęboką potrzebę samorealizacji zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. To najczęściej świetnie wykształcona, świadoma własnych potrzeb przedsiębiorczyni, która  nie tylko osiąga sukcesy w biznesie, ale dzięki własnej ambicji i determinacji pokonuje na co dzień szereg barier – nie tylko tych natury ekonomicznej. A wszystko to w kraju, w którym przedsiębiorczość postrzegana jest w dalszym ciągu jako domena mężczyzn.

Nie tylko liczby

„Femigracja. Przedsiębiorcze Polki we Włoszech” to nie tylko liczby i fakty. To przede wszystkim niesamowite historie kobiet, które otwarcie odpowiedziały na pytania dotyczące ich potrzeb oraz wyzwań, przed którymi na co dzień stają jako prezeski czy managerki, ale też żony, matki czy po prostu – kobiety. Mamy nadzieję, że treść raportu będzie punktem wyjścia do dalszej dyskusji i pomoże w obaleniu szkodliwych stereotypów zakorzenionych zarówno w polskich jak i włoskich narracjach na temat roli kobiet i migrantek w biznesie, czy szerzej – w społeczeństwie.

Raport jest dystrybuowany bezpłatnie.  Pełna treść jest do pobrania tutaj: LINK do PDF

Projekt zrealizowano we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie (Wydział Konsularny i Polonii).

Patroni medialni:

Nadchodzące wydarzenia