Które najważniejsze obiekty w Polsce zaprojektowali imigranci? Czy architekt tworząc poza swoją ojczyzną pozostawia w budynkach znaki rozpoznawcze stylu swojego kraju? Czy w czasie, gdy można pracować z każdego miejsca na Ziemi, architekci i architektki muszą często migrować? Do jakich zakątków świata dziś najbardziej lgną projektanci budynków?
O migrujących architektach rozmawiać będziemy w czwartym odcinku podcastu.
Podcast Stacja Emigracja to nowy projekt realizowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni. W pierwszym sezonie usłyszysz 8 wywiadów ze specjalistami zajmującymi się zagadnieniem migracji na różnych płaszczyznach. Porozmawiamy zarówno o sztuce, kulturze i projektowaniu, jak i o społecznym oraz ekonomicznym wymiarze migracji, a także przyjrzymy się procesom zachodzącym w środowisku naturalnym, wysoko nad naszymi głowami i pod powierzchnią wody.
Słuchaj podcastu na YouTube i Spotify. Korzystaj z rzetelnego źródła wiedzy o migracjach w dowolnym miejscu i czasie.
Prowadzący: Maciej Bąk
Koordynacja i opieka merytoryczna: zespół Muzeum Emigracji w Gdyni
Projekt graficzny: Patryk Hardziej
Muzyka: Bartosz Hervy
Słuchaj na Spotify
oraz na YouTube
Transkrypcja otworzy się po kliknięciu w ten tekst.
—
dr inż. arch. Monika Arczyńska – architektka, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, wykłada w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie. Współpracuje z miesięcznikiem „Architektura-Murator” i „Architektura & Biznes” i prowadzi miejsko-architektoniczny blog Six Letter City. Przez ponad 10 lat pracowała w irlandzkiej pracowni Heneghan Peng Architects, projektując muzea na całym świecie. W 2015 roku założyła biuro konsultingowo-projektowe A2P2 architecture & planning. W ramach jego działalności opracowuje masterplany, prowadzi procesy partycypacyjne i zapewnia doradztwo dla instytucji publicznych.
Maciej Bąk – dziennikarz radiowy. Od 2016 roku reporter Radia ZET w Trójmieście, wcześniej dziennikarz Radia Gdańsk. Absolwent Prawa na Uniwersytecie Gdańskim. O prawie pisze na co dzień w serwisie Bezprawnik.pl. W swojej radiowej pracy zajmuje się głównie sprawami społecznymi, samorządami i środowiskiem.