Co to jest diaspora technologiczna? Ilu Polaków należy do tej grupy? Gdzie mieszkają i czym zajmują się na co dzień? Dlaczego wyjechali z Polski? I czy bardzo chcą do niej wracać? A jeśli nie, to czy na odległość mogą w jakiś sposób wpłynąć na los swojej ojczyzny?
Zapraszamy do wysłuchania odcinka specjalnego podcastu „Stacja Emigracja”, w którym rozmawiamy o polskich emigrantach-specjalistach i przedstawiamy wyniki badania „E-migracja. Polska diaspora technologiczna”.
Więcej o badaniu „E-migracja. Polska diaspora technologiczna” przeczytasz klikając w ten tekst.
Prowadzący: Maciej Bąk
Koordynacja i opieka merytoryczna: zespół Muzeum Emigracji w Gdyni
Projekt graficzny: Patryk Hardziej
Muzyka: Bartosz Hervy
Słuchaj na Spotify
oraz na YouTube
Transkrypcja otworzy się po kliknięciu w ten tekst.
—
dr hab. Paweł Kaczmarczyk – adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Zajmuje się szeroką pojęta ekonomią migracji, w szczególności przyczynami i konsekwencjami międzynarodowych migracji zarobkowych, zależnościami między mobilnością a rynkiem pracy oraz zagadnieniami polityki migracyjnej. Jest członkiem i współpracownikiem gremiów zajmujących się problematyką mobilności oraz migracji: Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk oraz Zespołu Doradców Marszałka Senatu RP ds. Poakcesyjnych Migracji Zarobkowych Polaków. Współpracuje także z licznymi instytucjami krajowymi oraz międzynarodowymi, m.in.: IZA, TFMI, Bank Światowy, OECD, Nordic Council, Universitait Maastricht.
Maciej Bąk – dziennikarz radiowy. Od 2016 roku reporter Radia ZET w Trójmieście, wcześniej dziennikarz Radia Gdańsk. Absolwent Prawa na Uniwersytecie Gdańskim. O prawie pisze na co dzień w serwisie Bezprawnik.pl. W swojej radiowej pracy zajmuje się głównie sprawami społecznymi, samorządami i środowiskiem.