Zdjęcie przedstawia nowoczesną wystawę muzealną z panelami informacyjnymi o różnych regionach świata, ozdobionymi dużymi fotografiami i napisami w języku polskim oraz angielskim, w tym "AMERYKA POŁUDNIOWA," "ZSRR," "AFRYKA" i "WIELKA BRYTANIA."

Wystawa stała Muzeum Emigracji w Gdyni to pierwsza ekspozycja w kraju w tak obszerny sposób opowiadająca historię emigracji z ziem polskich w okresie ostatnich 200 lat. Przybliża przeżycia ludzi opuszczających ojczyznę, ich obawy, nadzieje, a także przyczyny i skutki emigracji. To opowieść o ludziach wyruszających w podróż w nieznane, o przemianach cywilizacyjnych i gospodarczych, których doświadczyli, o legendzie Gdyni i polskich transatlantykach. To historia wybitnych Polaków-emigrantów, znanych za granicą, a często zapomnianych w ojczyźnie i opowieść o Polonii – ludziach kultywujących kulturę i tradycję kraju swoich przodków. To wreszcie opowieść o powrotach, o polskiej tożsamości i przeróżnych jej obliczach.

Wśród atrakcji goście Muzeum mogą zobaczyć projekt Batory w budowie – w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego, a także doświadczyć drogi, którą pokonywali emigranci wyjeżdżający do USA u progu XX wieku – od podróży koleją, długi rejs przez Atlantyk, kontrolę na wyspie Ellis, aż do budowania nowego życia za granicą. Wystawa kończy się na czasach współczesnych. Jej początek i koniec stanowi instalacja w kształcie srebrnego globu, w której można wysłuchać wspomnień polskich emigrantów z całego świata, opowiadających o swoich doświadczeniach.

Zachęcamy do zwiedzania wystawy stałej Muzeum Emigracji w Gdyni z wykorzystaniem audioprzewodników dostępnych w języku polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i szwedzkim, a także w polskim języku migowym. Przeczytaj więcej o audioprzewodnikach.

Zapraszamy również do wspólnej wycieczki szlakiem nieznanych eksponatów Muzeum Emigracji w Gdyni w cyklu filmów „W przedmiocie wystawy”. Zobacz filmy „W przedmiocie wystawy”.