Ambitni, utalentowani i pracowici. Chętnie podejmują wyzwania, konsekwentnie dążą do realizacji celów, uwielbiają podróżować i są ciekawi świata. Liczba wysoko wykwalifikowanych Polaków pracujących za granicą stale rośnie. Jacy naprawdę są i co ich motywuje?
„E-migracja. Polska diaspora technologiczna” to projekt badawczy zrealizowany w dwóch edycjach: w latach 2018–2019 oraz 2020-2021 przez Muzeum Emigracji w Gdyni oraz fundację PLUGin Polish Innovation Diaspora.
Celem badań było pozyskanie informacji na temat Polaków i osób o polskich korzeniach zatrudnionych za granicą w nowoczesnych sektorach gospodarki, poprzez zebranie podstawowych danych dotyczących ich sytuacji życiowej i zawodowej. Ich zakres obejmował wymiar społeczno-demograficzny, zawodowy i rodzinny. Respondenci opowiedzieli na pytania dotyczące m.in. relacji społecznych na emigracji, poczucia tożsamości i więzi z krajem, perspektywy powrotu do Polski oraz współpracy z rodzimymi instytucjami.
Badaniami objęto polskich emigrantów, osoby o polskich korzeniach oraz polskich transmigrantów, ekspatów czy też współczesnych nomadów, którzy pracują za granicą w barażach technologicznych, innowacyjnych, kreatywnych, itp.
Badania do projektu każdorazowo były realizowane w dwóch etapach. Etap pierwszy stanowiły badania ilościowe w formie ankiety udostępnionej online na stronie internetowej www.e-migracja.eu , zaś w ramach drugiego etapu przeprowadzono wywiady pogłębione z przedstawicielami polskiej diaspory technologicznej. Nasze badanie jest jedynym obecnie źródłem wiedzy o tej grupie Polaków przebywających na emigracji. To pionierski projekt, który będzie kontynuowany.
Myślę, że w Polsce jedną z największych możliwości rozwoju są ludzie, którzy pracują za granicą i chcą z Polską współpracować albo chcą wracać. Ponieważ oni niosą ze sobą tak olbrzymi potencjał, ładunek energetyczny, że trzeba to po prostu ułożyć, i wydaje mi się, że to pozwoliłoby na wzmocnienie pozycji polskich uniwersytetów na świecie i ludzi, którzy tam pracują, ale też przemysłu, żeby był bardziej konkurencyjny. (Mężczyzna, 34 lata, Norwegia)
Przede wszystkim, jeśli ktoś jest łącznikiem i buduje mosty między krajami, to jest przepływ wiedzy i inspiracji. Może się to skończyć partnerstwem biznesowym między firmami albo między środowiskami akademickimi. Te przepływy informacji są ważne. (Kobieta, 34 lata, Singapur)
Pełen raport „E-migracja – polska diaspora technologiczna” dostępny jest bezpłatnie online:
– Pobierz raport 2018–2019