Love Boat. Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym” na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego

Plakat. Niebiesko-czerwono-żółte tło. Do połowy plakatu narysowane granatowe fale. Po falach płynie narysowany statek. Z komina statku wydostaje się dym w kształcie czerwonych serc. Na środku rysunku fal napis LOVE BOAR Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym” na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego. Pod spodem, na dole plakatu logotypy patronatów medialnych. W prawym górnym rogu plakatu białe logotypy Muzeum Emigracji w Gdyni oraz miasta Gdyni. W lewym górnym rogu plakatu biały napis Wystawa w Muzeum Emigracji w Gdyni 2.05-1.09.2019

W 2019 roku w Muzeum Emigracji w Gdyni zaprezentowano 200 zdjęć autorstwa Hipolita Śmierzchalskiego, przedstawiających życie na pokładzie TSS „Stefan Batory” w latach 1978-1988.

Hipolit Śmierzchalski (1925–2012) przez 10 lat pływał na pokładzie ostatniego z polskich transatlantyków, pełniąc rolę pokładowego fotografa. W rejsie spędzał w miesiącu na ogół 28 dni. W czasie jednej imprezy zdarzało mu się wykonać 1500 zdjęć. Zawsze czarno-białych, bo PLO nie było stać na kolorową ciemnię. Często podczas pracy tańczył i śpiewał, trudno było uwierzyć, że robi zdjęcia. Obiektyw Śmierzchalskiego docierał tam gdzie wglądu nie miały oczy zwykłych śmiertelników. Uważny widz wypatrzy w tłumie Zenona Laskowika, Wojciecha Manna, Krzysztofa Maternę czy Zbigniewa Wodeckiego.

Zdjęcia przedstawione na ekspozycji stanowiły wybór spośród ponad 10 tys. klatek negatywowych i fotografii autorstwa Śmierzchalskiego, które znajdują się w zbiorach Muzeum Emigracji w Gdyni. Wystawa nadała wybranym zdjęciom nową ramę interpretacyjną. Sposób prezentacji fotografii odbiegał od tradycyjnych form podobnych wystaw. W budynku Dworca Morskiego odtworzone zostały fragmenty wyposażenia „Stefana Batorego”, które pozwalały na fotograficzną interakcję ekspozycji ze zwiedzającymi.

Efektem wystawy jest wydany w 2019 roku album „Hipo Foto – Hipolit Śmierzchalski”. Zaprojektowany przez Patryka Hardzieja katalog w unikatowy sposób prezentuje zdjęcia autorstwa Śmierzchalskiego, które można było obejrzeć na ekspozycji w przestrzeni Muzeum. Publikacja jest dostępna w sprzedaży w księgarni Muzeum Emigracji w Gdyni.

Kuratorzy: Adam Mazur, Nicolas Grospierre
Koordynacja: Grzegorz Labuda, Maksymilian Bochenek
Opisy: Adam Mazur
Redakcja i korekta: Katarzyna Żelazek
Tłumaczenie i korekta: Monika Bokiniec
Digitalizacja: Anna Wróblewska, Paweł Podolski
Pozyskiwanie fotografii:  Agnieszka Kowalkowska
Promocja: Kaja Długosz, Łukasz Leśniak, Jakub Szałek
Projekt wystawy: CENTRALA (Simone De Iacobis, Małgorzata Kuciewicz), Tomasz Bersz
Projekt neonów: Tomasz Bersz
Identyfikacja graficzna: Tomasz Bersz
Produkcja: S4P Manufaktura Mebli
Koordynacja produkcji: Michał Nowakowski
Specjalne podziękowania: Marzena i Maurycy Śmierzchalscy
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co jest grane 24, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn SZUM