SUPLEMENT – cykl wystaw czasowych

Historia polskiej emigracji nie jest skończoną narracją. Każdego dnia, z roku na rok, z dekady na dekadę tworzą się kolejne wątki i konteksty, odnoszące się do wędrówki Polaków po świecie. W ostatnich latach z kraju emigracyjnego staliśmy się krajem imigracyjnym. Nad rolą historycznych i współczesnych migracji niejednokrotnie zastanawiali się artyści. Muzeum Emigracji w Gdyni zaprosiło kilku z nich do współpracy w ramach projektu „SUPLEMENT”, żeby poprzez swoje działania dopełnili historię migracji opowiedzianej na wystawie stałej.  

 

„SUPLEMENT” to kuratorski cykl prezentacji dzieł artystów sztuk wizualnych, odnoszący się do kwestii asymilacji w procesie migracji. W ramach cyklu na przestrzeni kilku miesięcy odbędą się trzy interwencje artystyczne, które zostaną czasowo włączone w treść wystawy stałej Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

– Zaproszeni do projektu artyści i ich prace pozwalają włączyć w główną narrację ekspozycji stałej wątki, które z różnych powodów nie mogły się na niej pojawić. Analizują szczeliny i pęknięcia w oficjalnej opowieści o migracjach, wyszukując i reprezentując tematy i zjawiska pomijane, marginalizowane lub wykluczane – mówi kurator projektu Maksymilian Bochenek.


„SUPLEMENT” 
kurator: Maksymilian Bochenek 

Muzeum Emigracji w Gdyni / ostatnia sala wystawy stałej 

„Halka/Haiti. 18°48’05”N 72°23’01”W” 
Joanna Malinowska & C.T. Jasper 
05.06. – 10.07.2022 

„Cel pobytu” 
Yuriy Biley 
17.07. – 02.10.2022 

„UAPLGB” oraz „ĄĘŻĆĘŻĄŁ” z serii Obrusy 
Monika Drożyńska 
15.10. – 30.11.2022 

„ПРАЗ ЗАКОН”/„Przez prawo”
Lesia Pczołka & Uladzimir Hramovitch 
10.12.22 – 09.01.2023 

 

 

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia