Muzeum nieczynne do odwołania

W związku rozporządzeniem Rady Ministrów, spowodowanym obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju, informujemy, że od soboty 7 listopada Muzeum Emigracji w Gdyni będzie nieczynne do odwołania.

Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich uczestników naszych wydarzeń – większość z nich będzie dostępna w sieci!

Do posłuchania

Podcasty „Stacja Emigracja”

Słuchowisko „Jeszcze jeden wschód słońca”

Ciepła, letnia noc roku 2040. Do nabrzeża portu przy ul. Polskiej w Gdyni cumuje spóźniony statek pasażerski z Włoch. Postępujące coraz gwałtowniej zmiany klimatyczne sprawiają, że Trójmiasto i Pomorze stają się wymarzonym miejscem do życia dla Europejczyków. Poziom wód wydaje się być stabilny, a temperatura powietrza tylko czasem przekracza 40 stopni. Wśród pasażerów, którzy porzucili swoje domy w zatopionej Wenecji, znajdują się Matka z nastoletnią Córką. Wraz z nadchodzącym wschodem słońca rozpoczną kolejny rozdział swojego życia. W odmiennej kulturze, w otoczeniu nowych sąsiadów. Zanim się to stanie, czeka je jeszcze ostatnia „podróż do przeszłości” – nocne oprowadzanie po zakamarkach Dworca Morskiego i spotkania z duchami, świadkami zmian w przestrzeni i roli tego historycznego gmachu.

Spotkania literackie à l’antenne

Posłuchajcie wywiadów z autorami literatury non-fiction, nagranych w ramach jesiennego cyklu spotkań literackich. To już piąta edycja wydarzenia, nietypowa, bo tym razem organizowana w całości online. Przygotowaliśmy 6 podcastów książkowych.

Archiwum Emigranta

Życie każdego z nas ma niepowtarzalny charakter. Każda opowieść o człowieku – obojętnie czy jej bohaterem jest światowej sławy artysta, czy nieznana osoba – jest unikalna i przez to warta utrwalenia. Emigracyjne losy Polek i Polaków również mają różne oblicza – są wśród nich opowieści o sukcesach, ale i relacje trudnych, a czasami dramatycznych wydarzeń. Razem tworzą szeroką i barwną panoramę polskiej obecności na wszystkich kontynentach świata. Na stronie Archiwum Emigranta umieszczamy wywiady z osobami, które opowiadają o swoim doświadczeniu migracji.

Do obejrzenia

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Carboland

Wirtualny spacer po wystawie Carboland i instalacji m2/maison minière

Przygotowaliśmy dla Was wirtualny spacer 3D zarówno po przestrzeni wystawy, jak i instalacji Roberta Kuśmirowskiego m2/maison minière. Zajrzyjcie do domu górnika i poznajcie 350 obiektów, opowiadających historię emigracji Polaków do pracy we Francji i Belgii w latach 1919-1939.

W przedmiocie wystawy

Niepozorne przedmioty skrywają niekiedy bardzo ciekawe historie. Część z nich odkryjemy przed Wami w ramach cyklu „W przedmiocie wystawy”. Opowiemy o obiektach z naszej kolekcji, które stanowią dopełnienie historii z wystawy stałej. Niektóre z nich możecie oglądać na naszej ekspozycji, inne na co dzień skrywają magazyny. Zapraszamy do wspólnej wycieczki szlakiem nieznanych eksponatów Muzeum Emigracji w Gdyni.

Koncert zespołu Coals

Koncerty z widokiem na świat to cykl letnich koncertów w industrialnej scenerii, organizowanych od 2015 roku przez Muzeum Emigracji w Gdyni. W ramach szóstej edycji projektu, na tarasie Dworca Morskiego, w malowniczym sąsiedztwie gdyńskiego portu, wystąpił odważnie eksperymentujący z dźwiękami i mieszający różne gatunki muzyczne zespół Coals, czyli Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski. Z duetem zagrał przyjaciel zespołu gitarzysta i basista Bobkovski.

Gotuj z Khedi i Aminat

Nic nie łączy tak jak wspólne gotowanie i jedzenie. Zasiądźmy razem do stołu przy tradycyjnej czeczeńskiej potrawie. Na naszym kanale YouTube Khedi Alieva wraz z siostrą – Aminat Zhabrailovą, pokażą Wam krok po kroku jak przygotować chepalgash – twarogowe placki.

Jak w domu! Majówka z Muzeum Emigracji w Gdyni. Warsztaty

Tegoroczną majówkę poświęciliśmy temu, co rodzinne i domowe. Temu, co integruje rodzinę i zbliża ludzi do siebie: wspólnym posiłkom, a także temu, co czyni nasz dom miejscem przyjaznym i wypełnionym dobrą energią: domowym roślinom. W programie dla dzieci znalazły się warsztaty kulinarne i konstruktorskie, zaś dorosłych zaprosiliśmy na warsztaty roślinne i spotkanie autorskie z Agatą Twardoch. Wszystkie materiały są do obejrzenia na muzealnym kanale YouTube.

Zbiory Muzeum Emigracji w Gdyni

Nasze zbiory opowiadają o podróżach niezliczonych mieszkańców ziem polskich, zarówno tych lądowych, jak i morskich czy lotniczych. Dzięki nim można poznać lepiej życie Polonii – dawne oraz to współczesne, dowiedzieć czegoś o wielowiekowej obecności Polaków w niemal każdym kraju globu. Chcemy również z ich pomocą, jak najlepiej oddać fenomen wyjątkowego Dworca Morskiego i całej Gdyni, centralnego punktu na mapie polskich migracji.

Do przeczytania

Polski Przegląd Migracyjny

„Polski Przegląd Migracyjny” to interdyscyplinarne, dwujęzyczne czasopismo naukowe wydawane od 2017 roku przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Pragniemy, aby stało się ono platformą do analizy i dialogu na temat zagadnień związanych z migracjami, narzędziem do komentowania bieżących spraw społecznych, jak i polem do prezentacji doświadczeń migracyjnych.

Do przeczytania i zabawy

Dom najlepszy na świecie. Rodzinne ćwiczenia z dostępności

Publikacja dla dzieci, z której mogą dowiedzieć się o tym, jakie potrzeby mają osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Opowiadanie o konkursie na najpiękniejszy dom zostało uzupełnione o kilka ćwiczeń, które przybliżą Tobie i twoim bliskim problematykę dostępnej architektury.

Miasto dla wszystkich. Rodzinne ćwiczenia z dostępności

Jak rozmawiać z dziećmi o sytuacji osób z niepełnosprawnościami? Zapraszamy do zapoznania się z publikacją skierowaną do rodzin z dziećmi, zawierającą opowieść i kilka ćwiczeń pomagających . „Miasto dla wszystkich” opowiada historię małego Panosika, który zdecydował się na życie w mieście. Z pewnej przyczyny bohater zmaga się codziennie z wieloma trudnościami. Jego historia staje się pretekstem do rozmowy o innych bohaterach, dla których z różnych powodów codzienność jest ogromnym wyzwaniem.

Rodzinne warsztaty domowe – karty pracy i scenariusze zabaw

Chcielibyście twórczo i edukacyjnie spędzić czas z dzieckiem? Zapraszamy do pobrania przygotowanych przez nas scenariuszy Rodzinnych warsztatów domowych. Znajdziecie wśród nich karty pracy do druku i gotowe pomysły na wspólne zabawy w rodzinnym gronie. Miłej zabawy!

Rodzinne spacery po Gdyni – karty pracy

Przygotowaliśmy propozycje dwóch tras wiodących przez centrum Gdyni i jego okolice. Pozwolą one młodszym i trochę starszym spacerowiczom m.in. przejść się śladami emigrantów, którzy przyjeżdżali do Gdyni, aby stąd na pokładzie wspaniałych transatlantyków wypłynąć w wielki świat. Do pobrania i samodzielnego wydruku.

Do wykorzystania na lekcjach

Pakiety edukacyjne

Każdy pakiet zawiera propozycje zadań do samodzielnego przeprowadzenia w klasie i teksty źródłowe, a w części z nich znajdą Państwo również prezentacje multimedialne czy karty zadań. Udostępniliśmy muzealne obiekty, zdjęcia, wywiady z Archiwum Emigranta oraz filmy. Wszystko po to, aby nauczyciele i nauczycielki mogli przeprowadzić lekcję opartą na naszych zasobach.

Spot antydyskryminacyjny

Każdy z nas był choć raz świadkiem dyskryminacji. Niechęć oraz idące za nią niemiłe słowa i gesty wynikają często z braku wiedzy. Jak rozmawiać o dyskryminacji z młodzieżą? We współpracy z nauczycielami i pedagogami stworzyliśmy spot antydyskryminacyjny #nauczsięreagować wraz z zestawem materiałów, które pomogą rozmawiać młodzieżą, ucząc przeciwstawiać się oznakom nietolerancji.

Film o współczesnych migracjach

Dlaczego ludzie migrują? Kim jest migrant wewnętrzny, a kim migrant zewnętrzny? Ilu cudzoziemców mieszka aktualnie w Polsce? Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego filmu przygotowanego we współpracy z osobami z doświadczeniem migracji. Materiał powstał z okazji Międzynarodowego Dnia Migrantów, obchodzonego 18 grudnia każdego roku. To święto ustanowione z myślą o przestrzeganiu praw człowieka i zwiększeniu świadomości prawnej ochrony praw pracowniczych.

Więcej materiałów:

YouTube

TikTok

Instagram

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia