Muzeum online

W związku z pandemią koronawirus SARS-COV-2,  wydarzenia stacjonarne w Muzeum Emigracji w Gdyni pozostają zawieszone do odwołania.

Cały czas jesteśmy z Wami w sieci. Zachęcamy do skorzystania z oferty online, w której zebraliśmy nasze  działania dostępne w Internecie. Obserwujcie też nasze media społecznościowe, aby być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami.

Do obserwowania

Do nauki

Edukacja online

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną on-line dedykowaną szkołom podstawowym i ponadpodstawowym. Znajdują się tu propozycje zajęć on-line prowadzonych przez edukatorki, które zapoznają uczniów z tematyką Muzeum Emigracji w Gdyni oraz przybliżą ogólne zagadnienia związane z funkcjonowaniem instytucji kultury. Zajęcia mają formę interaktywnych prezentacji, wyposażonych w narzędzia urozmaicające odbiór i zachęcające do aktywnego uczestnictwa.

 

Materiały do pobrania dla nauczycieli i uczniów

Wszystkich nauczycieli i uczniów zachęcamy do pobrania materiałów edukacyjnych przygotowanych przez edukatorki Muzeum Emigracji w Gdyni, które mogą być ciekawym i przystępnym sposobem na poszerzenie wiedzy oraz spędzenie wolnego czasu poza zajęciami szkolnymi.

Do oglądania

W przedmiocie wystawy

Niepozorne przedmioty skrywają niekiedy bardzo ciekawe historie. Część z nich odkrywamy przed Wami w ramach cyklu „W przedmiocie wystawy”. Posłuchajcie o obiektach z naszej kolekcji, które stanowią dopełnienie historii z wystawy stałej. Niektóre z nich możecie oglądać na naszej ekspozycji, inne na co dzień skrywają magazyny. Zapraszamy do wspólnej wycieczki szlakiem nieznanych eksponatów Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

Zbiory Muzeum Emigracji w Gdyni

Nasze zbiory opowiadają o podróżach niezliczonych mieszkańców ziem polskich, zarówno tych lądowych, jak i morskich czy lotniczych. Dzięki nim można poznać lepiej życie Polonii – dawne oraz to współczesne, dowiedzieć czegoś o wielowiekowej obecności Polaków w niemal każdym kraju globu. Chcemy również z ich pomocą, jak najlepiej oddać fenomen wyjątkowego Dworca Morskiego i całej Gdyni, centralnego punktu na mapie polskich migracji.

 

Wirtualny spacer po wystawie Carboland i instalacji m2/maison minière

Udajcie się w wirtualny spacer 3D po wystawie Carboland i instalacji Roberta Kuśmirowskiego m2/maison minière. Zajrzyjcie do domu górnika i poznajcie 350 obiektów, opowiadających historię emigracji Polaków do pracy we Francji i Belgii w latach 1919-1939.

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Carboland

Dlaczego polscy górnicy zdecydowali się na emigrację do kopalń węgla we Francji i w Belgii w XX-leciu międzywojennym? Jak wyglądał proces rekrutacji kandydatów do pracy? W jakich warunkach mieszkały rodziny polskich emigrantów na osiedlach górniczych? Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie online po wystawie czasowej „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939”. O losach jej bohaterów opowiedział kurator Maksymilian Bochenek.

 

Carboland | Za kulisami

Od pomysłu do realizacji poprzez planowanie, pisanie, nawiązywanie współpracy, kwerendę, projektowanie, transport i montaż. Zobaczcie, jak dokładnie wyglądały kulisy powstania wystawy „Carboland”.

 

Carboland | Co tkwi w głębi?

Jak powstaje węgiel? Jakie są jego rodzaje oraz jak wyglądały początki górniczej działalności na Śląsku? Jaka jest obecna sytuacja oraz jakie są perspektywy w polskim i światowym sektorze wydobycia węgla? Na te pytania podczas spotkania towarzyszącego wystawie czasowej „Carboland” odpowiedziała dr Aleksandra Mierzejowska, geolożka, wykładowczyni Politechniki Śląskiej i autorka wielu publikacji naukowych.

 

Carboland | Jeśli nie węgiel, to co?

Jakie źródła energii są w tej chwili dostępne? Jak ich pozyskiwanie i wykorzystywanie wpływa na otoczenie? Co jest szansą dla współczesnej energetyki? Bartłomiej Derski, ekonomista, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko, opowiedział, dlaczego węgiel nazywany jest czarnym złotem i jakie konsekwencje ekologiczne może nieść za sobą jego eksploatacja w przyszłości.

 

Carboland | Circular economy – ekologia w start-upach i biznesie

Circular economy – gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) – rewolucjonizuje wszystkie dziedziny naszego życia. Według jej założeń wartość materiałów i zasobów ma być utrzymywana w gospodarce tak długo, jak to możliwe, by w efekcie ograniczyć wytwarzanie odpadów. Jak w tym zakresie rozwija się technologia w Polsce opowiedziała Martyną Sztabą – CEO i współzałożycielką firmy Syntoil, specjalizującej się w przywracaniu produktów z procesu przetwarzania opon oraz odpadów gumowych, i ich ponownym wykorzystaniu w produkcji gumy.

 

Klimat i migracje. Spotkanie z prof. Szymonem Malinowskim i Filipem Springerem

Jaki jest ślad węglowy przeciętnego Polaka? Jak możemy poradzić sobie z wytwarzanym nadmiarem CO2? Jak zmiany klimatyczne wpłyną na przemieszczania się ludności? Czy państwa Europy są gotowe na falę migracji klimatycznych? Zapraszamy na rozmowę prof. Szymona Malinowskiego, profesora nauk o Ziemi, dyrektora Instytutu Geofizyki UW, i Filipa Springera – reportażysty, autora artykułu „Ssanie próżni” opublikowanego w 6. numerze „Polskiego Przeglądu Migracyjnego”.

 

Spotkania z książką online

W ramach cyklu „Spotkania z książką” gościliśmy autorów najpoczytniejszych pozycji z dziedziny literatury non-fiction: Katarzynę Tubylewicz, Karolinę Bacę-Pogorzelską i Michała Potockiego, Remigiusza Grzela oraz Lilianę Poszumską i Arkadiusza Wójcika.

 

Koncert zespołu COALS

Koncerty z widokiem na świat to cykl letnich koncertów w industrialnej scenerii, organizowanych od 2015 roku przez Muzeum Emigracji w Gdyni. W ramach szóstej edycji projektu, na tarasie Dworca Morskiego, w malowniczym sąsiedztwie gdyńskiego portu, wystąpił odważnie eksperymentujący z dźwiękami i mieszający różne gatunki muzyczne zespół Coals, czyli Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski. Z duetem zagrał przyjaciel zespołu gitarzysta i basista Bobkovski.

 

Koncert JAZZ4RARE

W ramach obchodów Światowego Dnia Chorób Rzadkich (Rare Disease Day, RDD) w Muzeum Emigracji w Gdyni wystąpił zespół Joanna Knitter Blues & Folk Connection. Podczas koncertu artyści zaprezentowali materiał ze swojego projektu „Aretha” i zagrali bluesowe aranżacje największych przebojów Arethy Franklin. Udajcie się na emigrację w niezapomniane jazzowe stany ducha wypełnione dobrem dedykowanym osobom i rodzinom dotkniętym chorobami rzadkimi.

 

„7 LEKCJI GEOMETRII”

Zapraszamy na rejestrację spektaklu zrealizowanego w ramach obchodów 86. Urodzin Dworca Morskiego w Gdyni. „7 LEKCJI GEOMETRII” to widowisko performatywno-taneczne, inspirowane twórczością Oscara Schlemmera – jednego z Mistrzów Bauhausu. Opowiada o relacjach między formami geometrycznymi, będącymi istotą przestrzeni scenicznej, a możliwościami poruszającego się w niej ciała. Jest interdyscyplinarną podróżą przez rozwiązania przestrzenno-kompozycyjne wzbogacone o animację, muzykę i choreografię autorstwa trójmiejskich artystów. „7 LEKCJI GEOMETRII” to synteza wielu sztuk i technologii, przybliżająca ducha eksperymentalnej sceny Bauhausu.

 

„Stany Przeszłe”

Film dokumentalny zrealizowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Pomysł na produkcję zrodził się w Archiwum Emigranta, które od 2014 roku współpracowało z grupą badaczy z Fundacji Culture Shock z Nowego Jorku. Fundacja regularnie przeprowadzała wywiady z polskimi emigrantami zamieszkującymi dzielnicę Greenpoint, uważaną przez nowojorczyków za Little Poland – Małą Polskę – przez to, jak liczna była tu społeczność polskich imigrantów osiedlających się tam od początku XX wieku. Okazało się, że współczesne relacje emigrantów były wstrząsające. Różnica pomiędzy stereotypowym wyobrażeniem o „American Dream” a emigracyjną rzeczywistością okazywała się dla nich ogromnym wyzwaniem. Osią filmu „Stany Przeszłe” stał się projekt społeczny prowadzony przez główną bohaterkę, Martynkę. Jej celem było zbliżenie się do swoich rodaków na emigracji w tej specyficznie polskiej dzielnicy Nowego Jork i zaangażowanie ich w budowę wspólnego pomnika – ceramicznej kuli, która miała być wypalona z ziemi pochodzącej z miejsc urodzenie emigrantów. Martynka zbiera historie emigracji, rozprawiając się jednocześnie ze swoją przeszłością, w nadziei, że to pomoże jej przełamać poczucie samotności i wyobcowania w Nowym Jorku.

 

Gotuj z Khedi i Aminat

Nic nie łączy tak jak wspólne gotowanie i jedzenie. Zasiądźcie razem do stołu przy tradycyjnej czeczeńskiej potrawie. Khedi Alieva, członkini gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek pierwszej i drugiej kadencji, mieszkająca w Gdańsku od kilku lat, wraz z siostrą – Aminat Zhabrailovą, pokażą krok po kroku jak przygotować chepalgash – twarogowe placki.

 

Dlaczego ludzie migrują?

Kim jest migrant wewnętrzny, a kim migrant zewnętrzny? Ilu cudzoziemców mieszka aktualnie w Polsce? Obejrzyjcie wyjątkowy filmu przygotowanego we współpracy z osobami z doświadczeniem migracji. Materiał powstał z okazji Międzynarodowego Dnia Migrantów, obchodzonego 18 grudnia każdego roku. To święto ustanowione z myślą o przestrzeganiu praw człowieka i zwiększeniu świadomości prawnej ochrony praw pracowniczych.

 

Jak w domu! Majówka z Muzeum Emigracji w Gdyni

Wyjątkową wirtualną Majówkę 2020 poświęciliśmy temu, co rodzinne i domowe. Temu, co integruje rodzinę i zbliża ludzi do siebie: wspólnym posiłkom, a także temu, co czyni nasz dom miejscem przyjaznym i wypełnionym dobrą energią: domowym roślinom. W programie dla dzieci znalazły się warsztaty kulinarne i konstruktorskie, zaś dorosłych zaprosiliśmy na warsztaty roślinne i spotkanie autorskie z Agatą Twardoch.

Do słuchania

Archiwum Emigranta

Życie każdego z nas ma niepowtarzalny charakter. Każda opowieść o człowieku – obojętnie, czy jej bohaterem jest światowej sławy artysta, czy nieznana osoba – jest unikalna i przez to warta utrwalenia. Emigracyjne losy Polek i Polaków również mają różne oblicza. Są wśród nich opowieści o sukcesach, ale i relacje trudnych, a czasami dramatycznych wydarzeń. Razem tworzą szeroką i barwną panoramę polskiej obecności na wszystkich kontynentach świata. Na stronie Archiwum Emigranta posłuchacie wywiadów z osobami, które opowiadają o swoich doświadczeniach migracji.

 

Podcasty „Stacja Emigracja”

Przedstawiamy 8 wywiadów ze specjalistami zajmującymi się zagadnieniem migracji na różnych płaszczyznach. Rozmowy dotyczą zarówno sztuki, kultury i projektowania, jak i społecznego oraz ekonomicznego wymiaru migracji, a także procesów zachodzących w środowisku naturalnym, wysoko nad naszymi głowami i pod powierzchnią wody. Stworzyliśmy rzetelne źródła wiedzy o migracjach, z którego możecie skorzystać w dowolnym miejscu i czasie.

 

Słuchowisko „Jeszcze jeden wschód słońca”

Posłuchajcie słuchowiska zrealizowanego w ramach obchodów 87. Urodzin Dworca Morskiego w Gdyni.

Ciepła, letnia noc roku 2040. Do nabrzeża portu przy ul. Polskiej w Gdyni cumuje spóźniony statek pasażerski z Włoch. Postępujące coraz gwałtowniej zmiany klimatyczne sprawiają, że Trójmiasto i Pomorze stają się wymarzonym miejscem do życia dla Europejczyków. Poziom wód wydaje się być stabilny, a temperatura powietrza tylko czasem przekracza 40 stopni. Wśród pasażerów, którzy porzucili swoje domy w zatopionej Wenecji, znajdują się Matka z nastoletnią Córką. Wraz z nadchodzącym wschodem słońca rozpoczną kolejny rozdział swojego życia. W odmiennej kulturze, w otoczeniu nowych sąsiadów. Zanim się to stanie, czeka je jeszcze ostatnia „podróż do przeszłości” – nocne oprowadzanie po zakamarkach Dworca Morskiego i spotkania z duchami, świadkami zmian w przestrzeni i roli tego historycznego gmachu.

 

Spotkania literackie à l’antenne

W ramach corocznych spotkań literackich przygotowaliśmy 6 podcastów książkowych, do których zaprosiliśmy autorów literatury non-fiction zajmujących się tematyką francusko-belgijską. Z polskimi korespondentami w Paryżu i Brukseli porozmawialiśmy o kulturotwórczej roli obu krajów. Poznaliśmy losy dwóch Polaków, którzy z różnych powodów zdecydowali się na emigrację do Francji i Belgii. Ludwika Włosek i Anna Pamuła opowiedziały natomiast o problemach jakich doświadczają we Francji przedstawiciele drugiego i trzeciego pokolenia imigrantów z Algierii.

Do czytania

Polski Przegląd Migracyjny

„Polski Przegląd Migracyjny” to interdyscyplinarne, dwujęzyczne czasopismo naukowe wydawane od 2017 roku przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Pragniemy, aby stało się ono platformą do analizy i dialogu na temat zagadnień związanych z migracjami, narzędziem do komentowania bieżących spraw społecznych, jak i polem do prezentacji doświadczeń migracyjnych.

 

Raport „Gdyńska Trójka i co dalej? Emigracyjne plany edukacyjne maturzystek i maturzystów z III LO w Gdyni”

Jakie plany na dalszą edukację mają absolwenci liceów? Czy wybierają się na studia? A może studia za granicą? Co wpływa na taką decyzję, jak płeć determinuje wybór kierunku nauczania i dokąd najchętniej wyjeżdżają? Na podstawie badań wśród maturzystów III LO w Gdyni, jednej z najbardziej prestiżowych szkół ponadpodstawowych w Polsce, udało nam się ustalić, jak wyglądają plany emigracyjne uczniów tego liceum. Pobierzcie raport i poznajcie jego wyniki.

 

Raport z badań „E-migracja: polska diaspora technologiczna”

Ambitni, utalentowani i pracowici. Chętnie podejmują wyzwania, konsekwentnie dążą do realizacji celów, uwielbiają podróżować i są ciekawi świata. Liczba wysoko wykwalifikowanych Polaków pracujących za granicą stale rośnie. Jacy naprawdę są i co ich motywuje? Zapoznajcie się z wynikami pierwszej edycji projektu badawczego zrealizowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni i fundację PLUGin Polish Innovation Diaspora. Już wkrótce opublikujemy raport II edycji badania, zrealizowanej w 2020 roku.

Do zabawy

Dom najlepszy na świecie. Rodzinne ćwiczenia z dostępności

Publikacja dla dzieci, z której mogą dowiedzieć się o tym, jakie potrzeby mają osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Opowiadanie o konkursie na najpiękniejszy dom zostało uzupełnione o kilka ćwiczeń, które przybliżą Tobie i twoim bliskim problematykę dostępnej architektury.

 

Miasto dla wszystkich. Rodzinne ćwiczenia z dostępności

Jak rozmawiać z dziećmi o sytuacji osób z niepełnosprawnościami? Zapraszamy do zapoznania się z publikacją skierowaną do rodzin z dziećmi, zawierającą opowieść i kilka ćwiczeń pomagających . „Miasto dla wszystkich” opowiada historię małego Panosika, który zdecydował się na życie w mieście. Z pewnej przyczyny bohater zmaga się codziennie z wieloma trudnościami. Jego historia staje się pretekstem do rozmowy o innych bohaterach, dla których z różnych powodów codzienność jest ogromnym wyzwaniem.

 

Rodzinne warsztaty domowe – karty pracy i scenariusze zabaw

Chcielibyście twórczo i edukacyjnie spędzić czas z dzieckiem? Zapraszamy do pobrania przygotowanych przez nas scenariuszy Rodzinnych warsztatów domowych. Znajdziecie wśród nich karty pracy do druku i gotowe pomysły na wspólne zabawy w rodzinnym gronie. Miłej zabawy!

 

Rodzinne spacery po Gdyni – karty pracy

Przygotowaliśmy propozycje dwóch tras wiodących przez centrum Gdyni i jego okolice. Pozwolą one młodszym i trochę starszym spacerowiczom m.in. przejść się śladami emigrantów, którzy przyjeżdżali do Gdyni, aby stąd na pokładzie wspaniałych transatlantyków wypłynąć w wielki świat. Do pobrania i samodzielnego wydruku.

 

Gra online „Moja droga”

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa udostępniliśmy grę online, która pozwoli poznać lepiej zbiory Muzeum Emigracji w Gdyni. Rozwiążcie zagadki i dowiedzcie się więcej o obiektach, które na co dzień ukryte są w muzealnych magazynach. Jaką tajemnicę skrywają pamiątki związane z emigracją znajdujące się w Muzeum? Jakie były ich losy? Do kogo należały? Co „widziały”?