Wystawa stała

Rzecz z historią

Zbiory

Audiodeskrypcje stworzone w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury:

Emigracja do New Jersey, początek XX w.

Zbiór fotografii z początku XX w., dokumentujący emigrację z Warszawy do New Jersey rodziny Daneckich, następnie małżeństwa Kotulińskich.

Pod koniec XIX w. czterej bracia Daneccy wyemigrowali do New Jersey, po pewnym czasie dołączyli do nich rodzice i trzy siostry – Łucja, Wiktoria i Maria.

W 1911 r. Maria poślubiła Erazma Kotulińskiego, również emigranta z Polski, który uciekł z Warszawy przed carskim wojskiem.

Wyjechali do Kalifornii, gdzie mieszkali przez kilka lat, a ok. 1917 r. powrócili do New Jersey, gdzie założyli farmę. Pojechali tam ze swoją 2-letnią córeczką, Elżbietą, matką darczyni. W 1922 r. zdecydowali się na powrót do Polski, dumni i szczęśliwi, że ich kraj odzyskał niepodległość. Ich szczęście trwało jednak bardzo krótko. W tym samym roku, w listopadzie Maria zmarła z powodu powikłań po gruźlicy, Erazm 3 lata później z powodu powikłań po syfilisie.

Fotografie przedstawiają trzy siostry Daneckie, jeszcze w czasach panieńskich, a także ich matkę, na werandzie ich domu, na tle ich posiadłości, w ich okazałym, wypielęgnowanym ogrodzie. Część fotografii dotyczy życia na farmie – uprawy ziemi za pomocą nowoczesnych na tamte czasy maszyn, hodowli zwierząt, opieki nad nimi, życia rodzinnego.

Gdynianie na emigracji, lata 30.-40. XX w.

Jest to kolekcja z wiązana z życiem na emigracji dwójki gdynian, Oskara Pruchno-Wróblewskiego oraz jego szwagra Mieczysława Nagla. II wojna światowa zastała ich obu, gdy odbywali rejs statkiem. Nie wrócili do kraju, oboje zostali na emigracji, m.in. pływając w konwojach morskich. W Gdyni zostały ich rodziny – żona Oskara Halina i ich dzieci, Hanna i Lech oraz siostra Mieczysława Halina i jego siostrzenica Hanny. Mieczysław na krótko wrócił po wojnie do Gdyni, jednak czując się prześladowany, wyjechał ponownie. Oskar nie powrócił nigdy, zmarł na emigracji w 1958 roku.

Emigracja do Republiki Środkowoafrykańskiej, połowa XX w.

Zbiór zdjęć z życia Józefa Mielczarka – żołnierza, jeńca w obozach rosyjskich i niemieckich w czasie II wojny światowej, emigranta do Republiki Środkowoafrykańskiej i Brazylii. Zdjęcia z pobytu w Afryce, gdzie Polak pracował na plantacjach kawy.

Czytanie obrazów

Audiodeskrypcje stworzone w ramach projektu „Czytanie obrazów” realizowanego przez Fundację Kultury Bez Barier dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Cykl wystawienniczy „Suplement”

Familijna wystawa czasowa „Przeprowadzki”

Wystawa czasowa „Klimaks”